Aegviidu-Kõrvemaa kergliiklustee valmis!

Seoses Aegviidu-Kõrvemaa kergliiklustee valmimisega korraldab Anija vallavalitsus kergliiklustee avamise puhul ühise rattasõidu Aegviidust Kõrvemaale 27.oktoobril algusega Aegviidu Alexela tanklast kell 14.45. Kell 15.00 toimub Kõrvemaal kergliiklustee avamine, sellele järgneb MTÜ Aegviidu Spordiklubi poolt korraldatav rulluisuvõistlus uue rulliringtee 2,1 km rajalõigul.
 
Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus on uhke, et selline pikaajaline projekt on teoks saanud. Algne kergliiklustee projekt koostati Kõrvemaa Puhkekeskuse OÜ tellimusel ning Reaalprojekti OÜ Uku Audova poolt 2013. aastal.  
 
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) otsustas 2017. aasta augustis piirkondade konkurentsivõime tugevdamise investeeringute taotlusvoorus toetada kahe Aegviidu valla poolt esitatud projekti elluviimist.
Kokku toetati selle meetme taotlusvoorust 18 projekti elluviimist Harju, Ida-Viru ja Jõgeva maakonnas. Investeeringutega toetatakse kolme maakonna projekte, mis eelkõige toetavad uute töökohtade loomist ja ettevõtlusaktiivsuse tõstmist piirkonnas. Samas parandatakse projektidega ka avalike teenuste kättesaadavust ja elukeskkonda. Taotlusvooru puhul on palju tugevaid taotlusi esitatud turismivaldkonnas – 18 toetatud projektist kokku 11 on sellised, mille eesmärgiks on luua piirkondade eripära rõhutavaid turismiobjekte, et tuua külastajad Tallinnast kaugemale. Sellega pikendatakse ka turistide piirkonnas viibimise aega, et mõju ulatuks võimalikult suure hulga piirkonna ettevõteteni. Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise investeeringute toetust kaasrahastavad Euroopa Regionaalarengufond ja Euroopa Liit.
 
Esimeseks  projektina toetati “Jäneda – Aegviidu – Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus kergliiklustee” ehituse viimast etappi, milleks on  3,2 km pikkune kergliiklustee lõik Aegviidust Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuseni. Aegviidu ja selle lähiümbrus on perspektiivikas turismi- ning puhkemajanduspiirkond Harjumaa kagupiiril, olles mitmete oluliste matkateede sõlmpunktiks. Piirkond pakub loodus- ja liikumissõpradele arvukaid võimalusi erinevateks tegevusteks ning ehitatud tee loob turvalise ja ohutu võimaluse liikuda külastajatel (matkajad, tervisesportlased, puhkajad, lastega pered, pensionärid jne) Aegviidust Kõrvemaa keskuseni. Kergliiklustee on loogiliseks jätkuks endise Aegviidu valla kergliiklusteedele ja moodustab ühtse terviku  Jänedalt läbi Aegviidu kuni Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuseni.
 
 Teine toetust saanud projekt on Aegviidu veduridepoohoone -  toetuse abil on kavas renoveerida Aegviidu veduridepoohoone ning välja ehitada vajalik ruumilahendus, et võtta hoone kasutusse Aegviidu Tervisespordikeskusena. Hoone esimesele korrusele tuleb spordivarustuse (suusad, rattad, räätsad, discolfi kettad) laenutus- ja hooldusruum, paigaldatakse turismiinfo ekiosk, pakihoiukapid ning tualettruumid. Teisele korrusele tulevad riietus- , pesemis- ja saunaruumid. Kolmandale korrusele tuleb ruum koos abiruumidega, kus on võimalik enne suuremaid üritusi nõu pidada ja mida on võimalik suurürituste (nagu Presidendimatk, suusamaraton, rattamaraton jne) ajal kasutada staabina.
Viide: https://www.finantsuudised.ee/uudised/2017/07/31/eas-investeerib-kolme-maakonda-21-miljonit-eurot
 
Talvehooaja saabudes on plaan kasutada kergliiklustee rulliringtee osa ühe suusaraja valikuna. Kevadhooaja saabumisel on keskusel plaanis hakata laenutama rulluiske ja -suuski.  
Kindlasti loob kergliiklustee uusi võimalusi erinevateks treeninglaagriteks ja rullsuusa- ja -uisuvõistlusteks. Kõik plaanitavad treeningud ja võistlused palume eelnevalt kokkuleppida Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusega (info@korvemaa.ee ) ning kohaliku omavalitsusega (anija@anija.ee) .